İngilizce Öğrenimi İçin Yapılan Düzenlemeler

Whatsapp Bilgi Hattı Ön Başvuru Formu
ÖN BİLGİ FORMU Mayıs ayı indirimlerini kaçırmamak için hemen formu doldur.

İngilizce Öğrenimi İçin Yapılan Düzenlemeler

Bu çalıştayda, teknolojinin getirdiği imkanlara dayanarak günümüzde İngilizce öğrenmenin oldukça kolay olduğu vurgulandı. Türk Amerikan Derneği Bakırköy İngilizce Kursları öğrencilerine en yeni teknolojiye sahip araç gereçler ile eğitim fırsatı sunmamktadır.

Uluslararası düzeyde eğitim veren şirketler ve eğitim merkezleri tarafından yapılan araştırmalara göre, ilkokuldan başlayarak üniversite hazırlığa kadar uzanan İngilizce öğrenme yolculuğunda, Türkiye'nin yetersiz kaldığını gözler önüne sermektedir. Son dikkat çeken verilerden biri de uluslararası dil eğitim şirketi EF tarafından hazırlanan İngilizce Yeterlilik Endeksi’ne göre Türkiye’nin 80 ülkeden ancak 62’inci sırada yer alabilmesini göstermiştir . Türk Amerikan derneği Bakırköy İngilizce kursu 7 den 70 e herkese bu hususta destek oluyor ve eğitim kariyer planlamaları için alanının en iyi eğitmenleri ile destek veriyor.

Araştırılan konu ile ilgili olarak Yaşar Üniversitesi tarafından, Dokuz Eylül Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin de vermiş olduğu destek ile, 'Lise Öğrencileri için Etkili Yabancı Dil Öğrenimi' çalıştayı düzenlenmiş olup. Çalıştaya Cem Bakioğlu, Hatice Güzelcan, Çimentaş ve Bornova Anadolu liselerinin yabancı dil bölümlerinde eğitim gören 53 öğrenci katılım sağladı. Yaşar Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Çağrı Özköse Bıyık tarafından yürütülen 'Avrupa’da İngilizce Öğretmenlerinin Mesleki Gelişimlerini Yenilikçi Programlarla Canlandırma' isimli Marie S. Curie Kariyer Projesi kapsamında düzenlenen çalıştayda yabancı dil öğrenirken yapılan stratejik hataların hangileri olduğu vurgulandı, lise eğitimi gören öğrencilerin gözünden İngilizce’nin nasıl öğretildiği, yabancı dil öğrenirken kullanılabilecek teknolojik araçların, kültürel zekanın yabancı dil öğrenim sürecine etkileri gibi dikkat çeken konu başlıklar konuşuldu.

Dil Öğrenmek Doğuştan Gelen Bir Yetenek Olarak Görülmemeli

EF tarafından belirtilen İngilizce Yeterlilik Endeksi’ne göre Türkiye’nin 80 ülkeden 62’inci sırada yer aldığını tekrarlayan Yaşar Üniversitesi Yenilikçi Öğretme ve Öğrenme Birimi Koordinatörü Dr. Çağrı Özköse Bıyık, toplumdaki genel bilginin aksine doğuştan gelen bir dil yeteneğinin bulunmadığını, ancak her insanda dil öğrenme potansiyelinin olabileceğini altını çizerek söyledi. Bu potansiyelde ise dil öğrenen kişinin öğrenmeyi hedeflediği dili, hayatının ne kadar büyük bir parçası haline getirmeye çalıştığı ile ilişkili olduğunu anlatan Dr. Özköse Bıyık, "EF tarafından yapılan test, ortalama olarak 25 yaşındaki bireylerin yani gençlerin katıldığı bir test olmasına rağmen Türkiye’nin 62’inci sırada yer alabilmesi oldukça düşündürücü İndekste 5 farklı yeterlilik bandı var ve Türkiye maalesef 47.79 puanla en düşük yeterlilik kategorisinde yer almaktadır dedi. New York Eyalet Üniversitesi, Albany Kampüsü’nde yürüttüğü doktora tez çalışmasında dil yeteneği kavramını sorguladığını. Tez çalışmasının sonucunda toplumdaki genel kanının tersine doğuştan getirilen bir dil yeteneğinden farklı olarak, dil öğrenme potansiyelinin olduğunu öne sürmüştür. Bu potansiyelin ise dil öğrenen kbireylerin öğrenmeye çalıştığı dili hayatının ne kadar bir parçası yaptığıyla ilişkili olduğunu yani dile temas etmek için ne kadar çaba sarf ediyor gayret gösteriyor bunun ile doğru orantılı olarak geliştirilebileceğini ortaya koymuştur. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre de hep bu potansiyelin geliştirilmesine vurgu yapmaktadır. İnternette TED videoları izlemekten tutun çoklu sanal oyunlar oynamaya, İngilizce haber uygulamaları takip etmekten, ilgi alanınla ilgili araştırmaları İngilizce yapmaya, magazin dergileri okumaktan blog yazmaya kadar İngilizce ile teması mümkün olduğunca organik yani doğal ortamlarda sağlayan her şey bu potansiyelin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır" diye konuştu.

ÖN BİLGİ FORMU
BLOG

Genel İNGİLİZCE
Ders Saati 108
Toplam Süre9 Hafta
Planlanan Tarih 28.12.2020
Kontenjan12
BAŞVUR
YDS KURSU
Ders Saati 108
Toplam Süre9 Hafta
Planlanan Tarih 28.12.2020
Kontenjan12
BAŞVUR
TOEFL KURSU
Ders Saati 108
Toplam Süre9 Hafta
Planlanan Tarih 28.12.2020
Kontenjan12
BAŞVUR

BİZİ TERCİH EDENLER